England Test Tour of Sri Lanka 2021 Featured Media Centre News

තරගාවලිය ජයගන්න හොඳ අවස්ථාවක් තියෙනවා – දික්වැල්ල

By Chamila Karawita

දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහි පැවැති ටෙස්ට් තරගාවලිය නිමාවීමත් සමඟ හරියටම දින 7 ක කාලයකින් පසු ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම හමුවේ තවත් අභියෝගාත්මක තරගාවලියකි. ඒ එංගලන්තයට එරෙහිව පැවැත්වෙන තරග 2 කින් සමන්විත ටෙස්ට් තරගාවලියයි. ලෝක ටෙස්ට් ශූරතාවලිය යටතේ පැවැත්වෙන මෙම තරගාවලියේ ආරම්භයට පෙර ශ්‍රී ලංකාවට ඇත්තේ එතරම් සුභදායී මතකයක් නොවේය. දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව පැවැති තරගාවලිය පරාජයට පත්වීම, ප්‍රධාන ක්‍රීඩකයින් 7 දෙනෙකුම ආබාධයන් වලට ලක්ව සිටීම හේතුවෙන් ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම මෙම තරගාවලියට අවතීර්ණ වනුයේ තරමක් දෙගිඩියාවකින් යැයි කිවහොත් නිවැරදිය.

එහෙත් තරගාවලිය පිළිබඳව අදහස් දක්වා සිටින ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ කඩුලු රකින්නා වන මැද පෙළ පිතිකරු නිරෝෂන් දික්වැල්ල පවසන්නේ දකුණු අප්‍රිකානු තරගාවලියේදී සිදුවුණු අතපසුවීම් නිවැරදි කරගනිමින් සාර්ථකව ආරම්භයක් ලබා ගතහොත් තරගාවලිය ජයග්‍රහණය කිරීමේ වැඩි හැකියාවක් තම කණ්ඩායම සතුව පවතින බවයි.

“ඇත්තටම දකුණු අප්‍රිකාවේදීත් අපිට ඒ සැලසුම් ඒ විදියටම තිබුණා. නමුත් අපේ ක්‍රීඩකයින්ට ඔවුන්ගේ තත්ත්වයන් සහ අවස්ථාවන් වලට ගැලපෙන ආකාරයට ක්‍රීඩා කරගන්න බැරි වුණා. විශේෂයෙන්ම ටෙස්ට් තරගයක් ජයග්‍රහණය කරන්න නම් මුලින්ම විනාඩි 10 ක්, විනාඩි 20 ක්, ඊට පස්සේ ඒක පැයක්, ෂෙසන් දක්වා කියන ගමන අපි මුලින්ම ජයග්‍රහණය කරන්න ඕන. එහෙම තමයි ටෙස්ට් තරගයක් ජයග්‍රහණය කරා යන්න ඕන. අපිට ඒ දේ දකුණු අප්‍රිකාවේදි කරගන්න බැරි වුණා. නමුත් එහෙදි වුණු අඩු පාඩු මොනවද කියන එක ගැන අපි හඳුනාගෙන තියෙන්නේ. අන්න ඒ වගේ අපිට මේ තරගාවලියේ ආරම්භයේ ඉඳන්ම ක්‍රීඩා කිරීමට හැකි වුණොත් කණ්ඩායමක් විදියට ලොකු දෙයක් කරන්න පුලුවන් වෙයි කියලා මම විශ්වාස කරනවා”යි දික්වැල්ල සඳහන් කරයි.

දකුණු අප්‍රිකාවට එරෙහිව පැවැති ටෙස්ට් තරග 2 ම දින 3 ක් ඇතුළත හමාරවීම කැපී පෙනුණු අතර එහිදී ශ්‍රී ලංකා පිල ක්‍රීඩා කරන ලද ඉනිම 4 න් අවස්ථා පන්දුවාර 60 කට වඩා වැඩියෙන් ක්‍රීඩා කර ඇත්තේ එක් ඉනිමකදී පමණි. පළමු තරගයේ පළමු ඉනිමේදී පන්දුවාර 96 කට ක්‍රීඩා කරමින් රැස් කරන ලද ලකුණු 396 ක ඉනිමෙන් පසු අනෙක් ඉනිම 3 දීම ශ්‍රී ලංකා පිල ක්‍රීඩා කර ඇත්තේ පන්දුවාර 143.3 කට (ඕවර 46.1, දෙවැනි ටෙස්ට් තරගය – පළමු ඉනිම ඕවර 40.3 සහ දෙවැනි ඉනිම ඕවර 56.5) පමණි. එය දකුණු අප්‍රිකානු පිල පළමු ඉනිමේදී ක්‍රීඩා කරන ලද පන්දුවාර සංඛ්‍යාව (142.1) හා සසැඳූ විට පන්දු 8 ක් පමණක් ශ්‍රී ලංකා පිල වැඩියෙන් ක්‍රීඩා කර තිබේ.

පළමු ටෙස්ට් තරගයට සහභාගිවීම සඳහා හම්බන්තොට සිට ගාල්ලට පැමිණ සිටින එංගලන්ත කණ්ඩායම අද (11 දා) දිනයේදී ගාල්ලේ සිය පළමු පුහුණු සැසියට සහභාගිවිය. එහිදී සතියක ස්වයං නීරෝධායනයට ලක්ව සිටි ක්‍රිස් වෝක්ස් ද අද දිනයේදී සිය පුහුණුවීම් වල නිරත වූවේය. දකුණු අප්‍රිකාවේ සිට ඉකුත් 08 වැනිදා සවස් යාමයේදී ගාල්ලට පැමිණි ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමට ඊයේ (10 දා) දිනයේදී පුහුණු සැසියක් පැවැත්වීමට නියමිතව තිබුණු නමුත්, දිනය පුරාව ඇද හැළුණු වර්ෂාව හේතුවෙන් ක්‍රීඩාංගණයට යෑමේ අවස්ථාව අහිමිවිය. කෙසේ වෙතත් ශ්‍රී ලංකා පිල අද (11 දා) දිනයේදී ගාල්ල ජාත්‍යන්තර ක්‍රීඩාංගණයේදී සිය පුහුණුවීම් කටයුතු සඳහා සහභාගිවූවේය.

ප්‍රභලම ක්‍රීඩකයින් වන බෙන් ස්ටෝක්ස් සහ ජොෆ්රා ආචර් විවේක ගැන්වීම සහ රොරී බර්න්ස් පීතෘ නිවාඩු ගෙන සිටීම මත මෙම තරගාවලියට සහභාගිවනු ලබන්නේ එංගලන්ත කණ්ඩායමේ උපරිම දක්ෂතාවයෙන් යුතු කණ්ඩායම නොවේ. ඒ අතරට ඉකුත් 2018 තරගාවලියේදී එංගලන්ත පිල 3-0 ක් ලෙස තරගාවලි ජයග්‍රහණය කරා රැගෙන ගිය ප්‍රධානම චරිතය වන අදෙලි රශීඩ් සහ කොවිඩ් 19 වෛරසය ආසාධනය වී සිටින මොයින් අලීගේ සහභාගිත්වයද එංගලන්ත පිලට අහිමිව තිබේ.

දැවැන්ත නම් සහිත ක්‍රීඩකයින් කීප දෙනෙකුගේම සේවය එංගලන්ත පිලට අහිමිවී තිබෙන පසුබිමක 2018 තරග වාරයේදී තම කණ්ඩායමට එරෙහිව ලද 0-3 ක තරගාවලි ජයග්‍රහණයේ වාඩුව ලබා ගැනීමේ හොඳම අවස්ථාවක් මෙම තරගාවලිය තුළ පවතින බව දික්වැල්ල වැඩිදුරටත් අවධාරණය කර සිටියේය.

“තරගාවලිය අතින් ගත්තොත් කණ්ඩායම් දෙකටම ඉතා අමාරු තරගාවලියක්. ඒත් 2018 පැවැති තරගාවලිය හා සංසන්දනය කරන විට, මේ තරගාවලිය ජය ගන්න අපිට හොඳ අවස්ථාවක් තියෙනවා. විශේෂයෙන් (ජොෆ්රා) ආචර් සහ (බෙන්) ස්ටෝක්ස් වගේම තවත් ක්‍රීඩකයින් කීප දෙනෙකු රහිතව එංගලන්ත පිල ක්‍රීඩා කිරීම, තරගාවලිය ජය ගැනීමට අපිට වඩා හොඳ අවස්ථාවක් පවතිනවා කියලා මම විශ්වාස කරනවා. ඒ වුණත් අපි ඔවුන්ව කොයිම විදියකින් අවතක්සේරුවෙන් සලකන්නේ නෑ. උපරිම දක්ෂතාවයෙන් යුතුව ක්‍රීඩා කරන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා”යි දික්වැල්ල පැවැසීය.

Related posts

දෙවැනි ටෙස්ට් තරගයට ශ්‍රී ලංකාවෙන් වෙනම සැලසුමක්

Chamila Karawita

Galle rout Jaffna by 7 wickets

Web Admin

මැතිව්ස්ගේ පන්දු යැවීමෙන් ශ්‍රී ලංකාවට විශිෂ්ඨ තරගාවලි ජයක්

Chamila Karawita