England Test Tour of Sri Lanka 2021 Featured Media Centre News

පීඩනය අතරින් ශ්‍රී ලංකාව ජයග්‍රහණයට සැරසෙයි

Chamila Karawita reporting form Galle

සත්කාරකත්වයේ වාසිය හිමි වුවද එංගලන්තයට එරෙහිව පැවැති පළමු ටෙස්ට් තරගය පරාජයට පත්වීම නිසා පීඩනය ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ ක්‍රීඩකයින් දෙසටම එල්ල වී තිබේ. එහෙත් දෙවැනි ඉනිමේදී යළිත් සුපුරුදු දක්ෂතා අතරට පැමිණීමට පිතිකරුවන් සමත්වීම මත කණ්ඩායම තුළ ගොඩනැගී තිබෙන විශ්වාසය, එංගලන්තයට එරෙහිව හෙට (22 දා) ගාල්ලේදී ඇරඹෙන දෙවැනි ටෙස්ට් තරගය සඳහා ශ්‍රී ලංකාවට ධනාත්මක ආකල්පයක් එක් කරන්නෙකි.

හෙට තරගය ශ්‍රී ලංකාවට මෙන්ම සත්කාරක එංගලන්තයටද විශේෂත්වයක් එක් කරන්නකි. ඒ ටෙස්ට් තරග සංචාරයක් යටතේ පැවැත්වෙන ටෙස්ට් තරග 2 ම එකම ක්‍රීඩාංගණයකදී පවත්වනු ලබන පළමු අවස්ථාව බවට හෙට තරගය පත්වීම හේතුවෙනි. ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමට හෙටින් ඇරඹෙන තරගයේ ජය කරුණු කීපයක් හේතු කොට ගෙන ඉතා වැදගත් වනු ඇත.

මූලික වශයෙන්ම එංගලන්තයට එරෙහිව වන ටෙස්ට් තරගාවලිය 1-1 ක් ලෙස ගෞරවාන්විත අවසන් කර ගැනීම එහි ප්‍රධානම කරුණ වන අතර, අවසන් වරට මුහුණ දුන් තරග මෙන්ම ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහිව එංගලන්තයට පවත්වාගෙන එනු ලබන ජයග්‍රාහී රැල්ල නිමා කිරීම සෙසු අරමුණු අතර ප්‍රධාන වේ.

හෙට තරගය ඉලක්ක කර ගනිමින් ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම ඊයේ සහ අද (20-21) දෙදින ගාල්ල ක්‍රීඩාංගණයේදී සිය පුහුණුවීම් වල නිරත විය. නිත්‍ය නායක දිමුත් කරුණාරත්නගේ දායකත්වය දෙවැනි තරගයටද අහිමිවීම මත පළමු තරගය මෙහෙයවන ලද දිනේෂ් චන්දිමාල් හෙට තරගයේදීද නායකයා ලෙසින් කටයුතු කරනු ඇත.

ශ්‍රී ලංකාව

හෙට තරගය සඳහා නම් කරන ලද සංචිතයට කුසල් මෙන්ඩිස් ඇතුළත් නොවීම හේතුවෙන් අංක 3 ස්ථානයේ ක්‍රීඩා කිරීමේ වගකීම ඕෂධ ප්‍රනාන්දුට පැවැරී තිබේ. ඕෂද මීට පෙර දිමුත් කරුණාරත්න සමඟ ආරම්භක පිතිකරණ ස්ථානයේ ක්‍රීඩා කරමින් එම ස්ථානය තහවුරු කරගෙන සිටි නමුත්, ප්‍රහාරාත්මක වේගයක් රඳවා ගැනීම සඳහා මිකී ආතර්ගේ වැඩි කැමැත්ත කුසල් පෙරේරාට හිමිවීම මත ඔහු අංක 3 ස්ථානය සඳහා ආදේශ වනු ඇත. අංක 3 ස්ථානයෙන් ක්‍රීඩා කළද ඕෂදට එම ස්ථානය ආගන්තුක නොවේ.

මංගල ටෙස්ට් වරම් දිනා ගත් 2019 වසරේ පැවැති දකුණු අප්‍රිකානු තරග සංචාරයේදී ඕෂද ක්‍රීඩා කරන ලද්දේ නොම්බර 3 ස්ථානයේදී වන අතර එහිදී පෝර්ට් එලිසබත්හි පැවැති දෙවැනි ටෙස්ට් තරගය ජය ගැනීම වෙනුවෙන් නොදැවී ලකුණු 75 ක් ලබා ගැනීමට ඕෂද සමත්විය. මංගල අර්ධ ශතකය ලෙසින් සටහන් වුණු එම ඉනිමෙන් පසු  පාකිස්තානයට එරෙහිව පැවැති තරගාවලියේ සිට ඔහු ආරම්භක පිතිකරු ස්ථානය සඳහා උසස්වීම් ලද අතර එම ක්‍රීඩා කරන ලද ඉනිම 7 දී 40, 4, 102, 21, 4*, 33 සහ 47 වශයෙනා ලබා ගෙන තිබේ.

ඕෂදට අමතරව හෙට තරගයේදී කණ්ඩායමේ සිටින පළපුරුදුම වේග පන්දු යවන්නා වන සුරංග ලක්මාල්ද ක්‍රීඩා කරනු ඇත. ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ පූර්ව තරග සැලසුම වන්නේ ප්‍රධාන පන්දු යවන්නන් සිව් දෙනෙකු සමඟින් අවතීර්ණ වීම වන අතර එහිදී බොහෝ විට පළමු තරගයට ක්‍රීඩා කරන ලද අසිත ප්‍රනාන්දු ද ලක්මාල් සමඟින් අනෙක් අන්තයෙන් පන්දු යැවීමට අවස්ථාව විවර කර ගනිද්දී දසුන් ශානකට බොහෝ විට සිය ස්ථානය අහිමිවීමේ ඉඩ කඩක් පවතිනු ඇත.

මේ අතර පළමු තරගයේදී ටෙස්ට් පන්දු යවන්නකු ලෙසින් නිසි රිද්මය සොයා ගැනීමට නොහැකිව එකම කඩුල්ලක් හෝ දවා ගැනීමට අපොහොසත් වුණු වනිඳු හසරංගටද සිය ස්ථානය අහිමිවීමේ වැඩි ඉඩ කඩක් පවතින අතරම, බොහෝ විට එම ස්ථානය නවකයකු ලෙසින් සංචිතයේ පසුවන රමේෂ් මෙන්ඩිස්ට හිමිවනු ඇත. තවමත් ජාත්‍යන්තර තරගයකට ක්‍රීඩා කර නොමැති රමේෂ් හෙට දිනයේදී ටෙස්ට් වරම් දිනාගතහොත් ශ්‍රී ලංකාව වෙනුවෙන් එම අවස්ථාව හිමි 154 වැනියා වනු ඇත.

පිට දඟ පන්දු යවන්නකු ලෙසින් කටයුතු කරන රමේෂ්ට පිතිකරණයේ යෙදීමටද හැකියාව පැවැතීම කණ්ඩායම සමබර කිරීමට වඩාත් ඉවහල් වනු ඇත. පන්දු යවන තුන් ඉරියව් ක්‍රීඩකයින් ලෙසින් රමේෂ්ව හැඳින්වුවද අවසන් වුණු දේශීය අන්තර් සමාජ තුන්දින ක්‍රිකට් තරගාවලිය යටතේ ලකුණු 300 ක් ලබා ගනිමින් කැපී පෙනීමට රමේෂ් සමත්විය. නිමාවුණු එල්.පී.එල්. තරගාවලියේදීද හේ කැපී පෙනෙන දස්කම් දක්වමින් තේරීම් කමිටුවේ අවධානය දිනා ගැනීමට සමත්විය.

දිනේෂ් චන්දිමාල්

“අපි හැමෝම දන්නවා ගාල්ල තණතීරුව කියන්නේ දඟ පන්දු යවන්න්නට හොඳ තණතිල්ලක්. හුඟක් වෙලාවට අපි සංචිතය දිහා බැලුවහම පිතිකරුවන් හය දෙනෙක් සහ තුන් ඉරියව් ක්‍රීඩකයෙක් එක්ක යන්න බලන්නේ. තුන් ඉරියව් ක්‍රීඩකයා නොම්මර 7 ස්ථනායේ ක්‍රීඩා කරන්ත් සහ ඉතිරි 4 දෙනා පන්දු යවන්නන් ලෙසත් තමයි අපි සංයුතිය සකසන්න බලාපොරොත්තු වෙන්නේ”.

“එංගලන්තය ක්‍රීඩකයින් හොඳින් ක්‍රීඩා කරනවා. විශේෂයෙන්ම ගිය තරගයත්, ගිය වසරේ අපිත් එක්ක ක්‍රීඩා කරපු තරගාලියේදීත් ඔවුන් හොඳ සැලසුමකින් යුතුව ඇවිල්ලා තිබුණේ. ඒ ගැන අපි හැමෝම දන්නවා. ඒ වගේම තමයි අපේ කණ්ඩායම ගත්තහම ජ්‍යෙෂ්ඨ ක්‍රීඩකයින් අඩුයි. විශේෂයෙන්ම පන්දු යැවීමේ බලඇණිය. කණ්ඩායමක් විදියට මම හැමවෙලේම කියන්නේ පුලුවන් තරම් තමන්ගේ හැකියාව ප්‍රයෝජනය ගන්න කියලා. ක්‍රීඩා කරන 11 දෙනාටම තමන්ගේ දක්ෂතා අතරට එන්න පුලුවන් නම් මේ දවස් 5 අවසානයේදී හොඳ ප්‍රතිඵලයක් අපේ පැත්තට ලබා ගැනීමේ හැකියාව තියෙනවා”යි තාවකාලිකව නායකත්වයට පත්ව සිටින දිනේෂ් චන්දිමාල් සඳහන් කර සිටියි.

ශ්‍රී ලංකා සංචිතය – කුසල් ජනිත්, ළහිරු තිරිමාන්න, ඕෂද ප්‍රනාන්දු, ඇන්ජලෝ මැතිව්ස්, දිනේෂ් චන්දිමාල්, නිරෝෂන් දික්වැල්ල, රමේෂ් මෙන්ඩිස්, ඩිල්රුවන් පෙරේරා, ලසිත් ඇඹුල්දෙණිය, සුරංග ලක්මාල්,  අසිත ප්‍රනාන්දු, විශ්ව ප්‍රනාන්දු, දුෂ්මන්ත චමීර, දසුන් ශානක, අසිත ප්‍රනාන්දු, රොෂේන් සිල්වා, ලක්ෂාන් සඳකැන්.

එංගලන්තය

ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමේ සූදානම ඒ අයුරින් පවතිද්දී හෙට තරගය සඳහා සංචාරකයින් පිවිසෙන්නේ පැහැදිළිවම වඩා විශ්වාසවන්ත හැඟීමකිනි. ගැටළුවක් පවතින්නේ නම් ඒ ආරම්භක පිතිකරුවන් තවමත් ලකුණු අතරට පැමිණීමට නොහැකි වීම පමණි. පළමු තරගයේදී එංගලන්ත ආරම්භක පිතිකරුවන් යුගලය 9,4,8 සහ 2 වශයෙන් ලකුණු රැස් කළහ.

පුදුමය දනවන කරුණ වන්නේ හෙට ටෙස්ට් තරගයට ක්‍රීඩා කිරීමට නියමිත එංගලන්ත පිලේ ක්‍රීඩකයින් 11 දෙනා අතර ස්ටුවර්ට් බ්‍රෝඩ් නොමැතිවීමයි. පළමු ටෙස්ට් තරගයේදී කැපී පෙනෙන පන්දු යැවීමක නිරත වුණු බ්‍රෝඩ් මෙම තරගයේදී විවේක ගැන්වීමට එම තේරීම් වලදී තීරණය කර තිබෙන අතර ඒ වෙනුවට සංචිතයේ පසුවන ජේම්ස් ඇන්ඩර්සන් ක්‍රීඩා කරනු ඇත. එයින් කියැවෙන්නේ සංචිතයේ පසුවන ක්‍රිස් වෝක්ස් සහ ඔලී ස්ටෝන්ට හෙට තරගයේදීත් අවස්ථාව අහිමිවන බවයි.

ලෝක ටෙස්ට් ශූරතාවලිය යටත් පැවැත්වෙන මෙම තරගාවලියට පෙර ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම ක්‍රීඩා කරන ලද තරග 4 ම පරාජයට පත්ව තිබීම කැපී පෙනෙන අතර එම පරාජිත ගමන හෙට තරගයේදී නිමා කර ගැනීමට ශ්‍රී ලංකා ක්‍රීඩකයින් වග බලා ගත යුතු වනු ඇත. වඩා සැලසුම් සහගතව මෙහි පැමිණ සිටින එංගලන්ත කණ්ඩායම හෙට තරගය ජය ගනිමින් ශ්‍රී ලංකාව තුළ තරග කිරීමේදී පවත්වාගෙන යනු ලබන පිට පිටම ජයග්‍රහණ සංඛ්‍යාව 6 බවට පරිවර්තනය කර ගැනීම සඳහා හෙට දිනයේ සිට සිය උපරිමය යොදවනු ඇත.

නිමා වුණු ටෙස්ට් තරගයේදී ශ්‍රී ලංකා පිලේ දවාගත් කඩුලු 20 අතුරින් 14 ක්ම බෙදී ගියේ එංගලන්ත පිලේ දඟ පන්දු යවන්නන් ලෙසින් ක්‍රීඩා කළ ඩොම් බෙස් සහ ජැක් ලීච් අතරය. ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහිව වාර්තා කරන ලද කඩුලු 7 ජයග්‍රහණය පිටුපස සිටි යෝධ හෙවණැලි දෙක බවට පත් වුණු බෙස් සහ ලීච් පිළිවෙළින් පළමු ඉනිමේ සහ දෙවැනි ඉනිමේදී කඩුලු 5 බැගින් බිඳ හෙළූහ.

ජෝ රූට්

තමන් සතු දඟ පන්දු තුරුම්බු යුගල පිළිබඳව අදහස් දක්වා සිටි එංගලන්ත නායක රූට්, “අත්දැකීම් අතින් ගත්තහම ඔවුන් දෙන්නා ක්‍රීඩා කරලා තියෙන්නේ ඉතා සීමිත තරග සංඛ්‍යාවක්. මම හිතන්නේ ඔවුන් ඒ තරගත් එක්ක ඔවුන්ගේ දක්ෂතා වර්ධනය කර ගෙන තියෙන බවයි. පුහුණුවීම් සිදුකරමින් ඉදිරියට යද්දී තරග වලදී එසේම දක්ෂතා දක්වාවි කියලා මම බලාපොරොත්තු වෙනවා” යි සඳහන් කළේය.

“ඔවුන් ගොඩක් පන්දු යවන තරමට ඔවුන් පිටිය තුළ තිබෙන පීඩනය අවස්ථාවන් සොයා ගෙන සාර්ථක වන්නට අවස්ථාව තියෙනවා. සත්‍යතාවය වන්නේ තරගයක් අවසානයේදී ඔවුන් දෙදෙනා සතුව කඩුලු රාශියක් පැවැතීඹ නිසා පිටතට එන්නේ සතුටින්. එය ඔවුන්ගේ දක්ෂතා වේගවත් කර ගැනීමට විශාල විශ්වාසයක් ලබා දෙනු ඇත” යනුවෙන් තම දඟ පන්දු යවන්නන් දෙදෙනා පිළිබඳව අදහස් දැක්වීය.

එංගලන්ත කණ්ඩායම – ජෝ රූට් (නායක), ජොස් බට්ලර්, ඩොම් සිබ්ලේ,  සැක් ක්‍රෝලි, ඔලී ස්ටෝන්, ජේම්ස් ඇන්ඩර්සන්, සෑම් කරන්, ක්‍රිස් වෝක්ස්, ජොනී බෙයාර්ස්ටෝ, බෙන් ෆෝක්ස්, මාක් වුඩ්, ඩොම් බෙස්, ඩෑන් ලෝරන්ස්, ස්ටුවර්ට් බ්‍රෝඩ්, ජැක් ලීච්. අතිරේක – ජේම්ස් බ්‍රෙසී, මේසන් ක්‍රේන්, සකීබ් මහමූද්, ක්‍රෙග් ඕවරටන්, මැට් පාර්කින්සන්, ඔලී රොබින්සන්, අමාර් විර්දි.

Related posts

Sri Lanka Under 19 squad touring West Indies

Web Admin

ලෝක කුසලානයට පෙර තවත් තරගාවලියක් සංවිධානය වනවා නම් හොඳයි – ගාල්ල නායිකාව නිලක්ෂි ද සිල්වා කියයි

Web Admin

None of the current national players are under investigation by the ICC Anti-Corruption Unit

Web Admin