Bangladesh tour of Sri Lanka 2021 Bangladesh tour of Sri Lanka 2021 Featured Media Centre News

ප්‍රවීන්ගේ වාර්තාගත පන්දු යැවීමෙන් ශ්‍රී ලංකාවට ලකුණු 209 ක ජයක්

Chamila Karawita reporting from Pallakele

සමස්ථ තරගයේ ලකුණු 178 කට කඩුලු 11 ක් දවා ගනිමින් තරගයේ වීරයා වුණු ප්‍රවීන් ජයවික්‍රම

මංගල ටෙස්ට් තරගයේදීම කඩුලු 10 ක් දවා ගත් පළමු ශ්‍රී ලාංකික පන්දු යවන්නා බවට වුණු ප්‍රවීන් ජයවික්‍රම සහ රමේෂ් මෙන්ඩිස්ගේ දක්ෂ පන්දු යැවීම හමුවේ බංග්ලාදේශ පිලට එරෙහිව පල්ලකැලේ ජාත්‍යන්තර පිටියේ පැවැති දෙවැනි ටෙස්ට් තරගයෙන් ලකුණු 209 ක විශිෂ්ඨ ජයක් අත්කර ගැනීමට ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම මීට සුළු මොහොතකට පෙර සමත්විය. එම ජයග්‍රහණයත් සමග තරග 2 කින් සමන්විත දෙරට අතර ටෙස්ට් තරගාවලිය 1-0 ක් ලෙස ශ්‍රී ලංකාව ජයගත්තේය.

සිව්වැනි දිනය අවසානයේදී කඩුලු 2 ක් දවාගෙන සිටි ජයවික්‍රම අද දිනයේදී තවත් පිතිකරුවන් තිදෙනෙකු දවා ගනිමින් සමස්ථ තරගයේදී ලකුණු 178 කට කඩුලු 11 ක් දවා ගත්තේය. එම දක්ෂතාවය 2008 වසරෙන් පසු ටෙස්ට් භෞතීස්මයකදී ලොව පන්දු යවන්නකු කඩුලු 10 ක් දවා ගන්නා ලද පළමු අවස්ථාව ලෙසින්ද සටහන් විය. අවසන් වරට එම දක්ෂතාවය දක්වා ඇත්තේ ඔෂ්ට්‍රේලියානු ක්‍රීඩක ජේසන් ක්‍රෙජ්සා විසිනි.

පස්වැනි දින ශ්‍රී ලංකා ජයග්‍රහණය හෝරාවක් පමණ ප්‍රමාද කරනු ලැබුවේ මෙහෙදි හසන්ගේ පිතිහරඹයයි. කෙසේ වෙතත් ලකුණු 177 ක් තුළ කඩුලු 5 ක් දැවී තිබියදී පස්වැනි දිනය ඇරැඹූ බංග්ලාදේශ කණ්ඩායමට තරගය ක්‍රියාත්මක හෝරාවක පමණ කාලයේදී රැස් කර ගැනීමට හැකියාව ලැබුණේ ලකුණු 50 ක් පමණි.

දිනයේ දැවී ගිය පළමු පිතිකරුවා වූයේ ලිටන් දාස් වන අතර හේ ප්‍රවීන්ගේ පන්දුවක් හමුවේ කඩුල්ල මුවා කිරීමේ වරදකට හසුව දැවී ගියේය. එම දැවී යෑමත් සමඟ පිටියට පිවිසි තයිජුල් ඉස්ලාම්, මෙහෙදි හසන් සමග එක්ව ප්‍රවීන් සහ රමේෂ්ගේ පන්දු හමුවේ ප්‍රවේසම්ව පන්දුවට පහර දුන්හ. ඒ අනුව පන්දු යැවීමේ වෙනසක් කිරීමට කාලය පැමිණ තිබෙන බව වටහා ගත් නායක කරුණාරත්න තමන් සතු අනෙක් දඟ පන්දු යවන්නා වුණු ධනංජය ද සිල්වා පිළිබඳව විශ්වාසය තැබීය. තම නායකයා බලාපොරොත්තු වූ අයුරින්ම වගකීම ඉෂ්ඨ කල ධනංජය තයිජුල් ඉස්ලාම්ගේ කඩුල්ල දවා ගත්තේය.

ලකුණු 39 ක් ලබා සිටි අවස්ථාවේදී ජයවික්‍රම විසින් එවන ලද පන්දුවකට එල්ල කරන ලද ස්වීප් පහර ෂෝට් ලෙග් ස්ථානයේ පන්දු රැකි පැතුම් නිස්සංක විසින් දක්ෂ ලෙස රැකගැනීම නිසා මෙහෙදි හසන් තම කඩුල්ල අහිමි කර ගත්තේය. පන්දුව තමන් වෙතට පැමිණීමට පෙර පන්දුව වෙත යනු දුටු පැතුම් වහා දකුණත් පෙදෙසට දිව ගියේ විදුලි වේගයෙන් පැමිණෙන පන්දුව නවතාළීමටය. මෙහෙදිගේ අවසනාවට එය උඩ පන්දුවක් ලෙස පැතුම්ගේ දෑත් අතර සිර විය.

අනතුරුව පිටියට පිවිස් අබූ ජායෙඩ්ට කඩුල්ල ආරක්ෂා කර ගැනීමට හැකි වූයේ පන්දු 2 ක් පමණි. ජයවික්‍රමගේ පස්වැනි කඩුල්ල ලෙසින් අබූ ජායෙඩ් කඩුල්ල මුවා කිරීමේ වරදට හසුව දැවී යෑමත් සමඟ ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායම ඉදිරියෙන් ලකුණු 209 ක ජයග්‍රහණයක් සටහන් විය. පළමු ඉනිමේදී ලකුණු 92 කට කඩුලු 6 ක් දවා ගත් ප්‍රවීන් දෙවැනි ඉනිමේදී ලකුණු 86 කට කඩුලු 5 ක් දවා ගනිමින් මංගල ටෙස්ට් තරගයේදීම තරගයේ වීරයා සම්මානයෙන් පිදුම් ලබමින් ටෙස්ට් ආගමනයට අමරණීය මතකයක් එක් කරගත්තේය. ඔහුට අනගි සහයෝගයක් ලබා දුන් රමේෂ් මෙන්ඩිස් ලකුණු 103 කට කඩුලු 4 ක් දවා ගත්තේය.

තරගාවලියේ වීරයා ලෙසින් පළමු ටෙස්ට් තරගයේදී ද්විත්ව ශතකයක්ද (244) දෙවැනි ටෙස්ට් තරගයේදී ශතකයක් (118) සහ අර්ධ ශතකයක් (66) රැස් කරමින් සමස්ථ තරගාවලියේදී ලකුණු 428 ක් ලබා ගත් දිමුත් කරුණාරත්න සම්මාන දිනා ගත්තේය.  

බංග්ලාදේශයට එරෙහිව පැවැති ටෙස්ට් තරග 2 දී ඉනිම 3 කදී ලකුණු 428 ක් රැස් කරමින් තරගාවලියේ වීරයා සම්මානයෙන් පිදුම් ලද දිමුත් කරුණාරත්න

Related posts

එංගලන්තයට නැති වෙන්න දෙයක් ඇති ශ්‍රී ලංකාවට ඇතිවෙන්න දෙයක් ඇති විස්සයි-20 හෙට ඇරඹෙයි

Chamila Karawita

SL U19 schoolboy prodigy Dunith Wellalage slams Player of the Match 74 to take Jaffna to National Super League title

Web Admin

රහීම් – දාස් ශ්‍රී ලංකා බලාපොරොත්තු බිද දමති

Chamila Karawita